Czym jest lokalizacja oprogramowania

Lokalizacja oprogramowania to krótko mówiąc przystosowanie asortymentu do potrzeb rynku poprzez przetłumaczenie różnych informacji i dokumentacji programu na dany określony język, a także umiejętne dostosowanie go do obowiązujących w danym języku konwencji. Chodzi w nim głównie o sposób sortowania liter w alfabecie, a oznacza się taki zabieg L10n.
Osoby wprowadzające swoją firmę na rynek zagraniczny powinny w dokładny sposób zaznajomić się z pojęciem lokalizacji oprogramowania, a na pewno odniosą sukces. Od poprawnej lokalizacji oprogramowania zależą najważniejsze elementy naszej działalności, dlatego powinniśmy powierzyć ją doświadczonej firmie, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Obecnie nie ma praktycznie problemu z ich wyszukaniem, gdyż z każdym rokiem pojawia się ich na rynku coraz więcej, a pracujące w nich osoby to specjaliści najwyższej klasy. Wiele firm współpracuje w tym zakresie z konkretnymi fachowcami.
Dobre i szanujące się firmy, świadczące takie usługi powinny nam zaoferować wielojęzyczną lokalizacje oprogramowania, lokalizację stron internetowych, lokalizacje multimediów oraz lokalizacje gier komputerowych, niektóre z takich firm zajmują się również inżynierią lokalizacji, co jest gwarancja pełnej lokalizacji. W firmach takich pracują wykwalifikowani lingwiści z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym, bardzo zdolni inżynierowi lokalizacji, specjaliści DTP, kierownicy projektów oraz testerzy. Specjaliści DTP zajmują się bardzo dokładnym przygotowaniem naszych dokumentów do publikacji i do druku, dzięki czemu mogą dostosować plik pod względem graficznym do oryginału, lub tez utworzyć całkiem nowy układ graficzny. Robią to specjaliści, którzy zostali przeszkoleni w zakresie składu materiałów w językach obcych.