Odpylacze kopalniane

Odpylacz wykonany zgodnie z regułą atex (atex dust collector) zachodzi w całości filtracyjnym, workowym, z przenośnikiem łańcuchowym, przeznaczony stanowi dla małych oraz całych instalacji odpylających z propozycją rozbudowy w perspektyw.

Cięższe frakcje surowca separowane są często w komorze rozprężnej odpylacza. Odpylany towar jest polecany poprzez przenośnik łańcuchowy w perspektywę zaworu obrotowego, powodującego bezciśnieniowe wydalania artykułu na zewnątrz filtra.

Podczas normalnej pracy, zapylone powietrze jest wybierane rurociągiem głównym. Następnie zapylone powietrze jest udzielane do odpylacza. Na wlocie do filtra zamieszczone są klapy zwrotne, które są założone w sezonie normalnej pracy odpylacza. Zamknięcie klapy przebiega w okresie wyłączenia wentylatora wyciągowego.

Forum kadroweCoraz szerszy wachlarz rozwiązań informatycznych w ofercie firmy POLKAS

Kiedy powietrze jest się w komorze wlotowej odpylacza, trafia do rozprężenia, co czyni, że ciężkie frakcje spadają na dno leja. Materiał zebrany w dole odpylacza jest oferowany poprzez przenośnik łańcuchowy do punktu odebrania materiału. Poniżej punktu odbioru materiału zamieszczony jest zawór obrotowy, powodujący bezciśnieniowe opróżnianie materiału na zewnątrz odpylacza. Frakcje, jakie nie spadły od razu na dno filtra, są przekazywane do rękawów filtracyjnych. Po przebrnięciu przez worki filtracyjne, świeże powietrze dochodzi do kanału wylotowego z odpylacza.

Na górze wszystkich modułów wybiera się wentylator regeneracyjny, 1,1kW lub opcjonalnie 2,2kW, który pozwala oczyszczanie worków, poprzez utworzenie strumienia powietrza o wstecznym kierunku przepływu, razem z zainstalowaną sekwencją. Silnik wentylatora regeneracyjnego posiada hamulec, który zapobiega wykorzystywaniu się wentylatora po zakończeniu, co pozwala maksymalizację skuteczności procesu czyszczenia i minimalizację poziomu hałasu. Głównie wentylator regeneracyjny jest położony dla pracy przy 50 Hz co jest wystarczające dla silnika 1,1kW. Można jednak zmaksymalizować wydajność wentylatorów czyszczących do 60 Hz co umożliwiają opcjonalnie założone silniki 2,2kW. Worki filtracyjne w odpylaczu są oczyszczane w sezonie jego pracy (on-line) jak oraz po jego wyłączeniu (off-line).