Oswietlenie ewakuacyjne budynku

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią bardzo prestiżową pozycję w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich bycie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w tych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na drugie rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich jest życie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny moment po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie lecz w sektorze lecz więcej w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku codziennej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest niestety pewne cechy, jakimi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do używania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło działać wiele godzin, ale działalność będzie bogata także oddać do drugich urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.