Pakowanie prozniowe jedzenia

Produkty spożywcze coraz częściej przechowywane są w szczególnych warunkach, aby przedłużyć moment ich trzymania i jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem czyli z innymi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie jedynie w handlach, ale także w punktach gastronomicznych czyli w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w rodzimych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do ostatniego obowiązku bierze się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w jakich zamieszczane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze określonych urządzeń z pojemnika lub worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest bardzo, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co pozwala próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania innych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso prawdopodobnie żyć strzeżone przez 26 miesięcy, znacząco ciągnie się także okres przechowywania ciała w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale i grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W miejscach prywatnych używa się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino pewno być przechowywane nie przez 2 dni, ale przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i samo wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych prawdopodobnie być również przechowywana odzież, która posiada mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.