Stosunki miedzynarodowe uw

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, jak zatem chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na różny kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się silniejsze oraz tańsze, a co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja także drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i ważna wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej i wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie zauważalne są w niniejszym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.