Substancje niebezpieczne i ich oznakowanie

Innowacyjny przemysł wykorzystuje dziesiątki tysięcy palnych i wybuchowych substancji. Parametry gazów oraz cieczy w wielu wyjątkach są doskonale rozpoznane i udokumentowane. Stąd te identyfikacja zagrożeń, które wychodzą spośród ich obecności w toku prac jest stosunkowo bardzo popularna. Sytuacja stoi się o znacznie dużo trudna w przypadku przemieszczania, magazynowania lub obróbki materiałów sypkich. W moc przypadkach na pozór niegroźne substancje takie jak mąka, drewno, cukier, kakao, aluminium czy papier w perspektywy pyłu stanowią niebezpieczne zagrożenie wybuchowe.

Przemysłowe instalacje centralnego odkurzania stosowane są do leczenia osiadłego pyłu z parkietów, gładkich powierzchni i konstrukcji narzędzi i hal. Stanowi to na końcu zachowanie higieny w środowisku pracy, natomiast tym samym ochronę osób pracujących i maszyn oraz akcesoriów przed szkodliwym wpływem pyłu, w tym ryzykiem pojawienia się wtórnych wybuchów. Wszystka firma produkująca instalacje przemysłowe, musi wykonywać montaż zgodnie z obowiązującymi normami wprowadzonymi w dyrektywie atex installation.

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/krajalnica_automatyczna_do_wedlin_i_sera_a912/

​Ważne zadanie jakie pełni centralne odkurzanie: - ochrona zdrowia oraz życia osób zarabiających w miejscu przed niszczącym działaniem pyłów. - ochrona maszyn i urządzeń przed awarią w skutku ingerencji pyłu, - ochrona budowy oraz osób wykonujących czynność przed skutkami niekontrolowanego wybuchu pyłku.

Uwaga – zagrożenie wybuchowe W wypadku kiedy w toku odkurzania biorą udział palne lub wybuchowe substancje, gazy, pyły, opary cieczy, bądź mieszanki hybrydowe, istnieje spore ryzyko wystąpienia niekontrolowanego wybuchu. Wydarzenie toż chyba doprowadzić do zniszczenia jednostki odpylającej, jak i całej jednostki. Według statystyk jednostki filtracyjne oraz cyklony są zakwalifikowane do rodziny urządzeń poważnie zagrożonych wybuchem.

Centralne odkurzanie, a bezpieczeństwo wybuchowe Jak powiedziano wyżej, drinkiem z większych znaczeń instalacji centralnego odkurzania jest ograniczenie ryzyka wtórnego wybuchu poprzez usunięcie z obszaru pracy tzw. pyłów osiadłych. Rozwiązanie to z jednej strony maksymalizuje bezpieczeństwo wybuchowe i pożarowe jednostki, z innej pozwala zminimalizować koszty powiązane z dopasowaniem instalacji procesowej do wymogów dyrektywy ATEX. Tym jednym należy zwrócić uwagę, iż w sukcesu pyłów palnych oraz wybuchowych, montaż centralnego odkurzania musi spełniać rygorystyczne wymogi dyrektywy ATEX.