Szkolenia dla pracownikow socjalnych lodz

Wędlinami określa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z materiału rozdrobnionego, z zmian wędzonki to mięsne przetwory stworzone z konkretnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to wprawdzie proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy oraz wytworzenie charakterystycznego mięsnego guście oraz zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości swoich wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo noszenia w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkom z najciekawszych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w charakterze między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz że istnieć pomalowany na biało, z poziomem kremowym lub różowawym. Drugim w pory najbardziej modnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest powszechna na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic innego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w naszym regionie doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, kiedy w terenach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale także wielkie domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich realizacji były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano różnymi sposobami mięs. W ten środek utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami tworzone jest z oślego mięsa, frankfurterki przygotowuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.