Tradycja choinki skad

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka również drugiego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu istnieje rzeczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyzny z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że właśnie nie tylko w Polsce, lecz również i nowych krajach Europy i w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można stwierdzić sporą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie niestety było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zamierzały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do opisania, a w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy mężczyźni, doświadczała nowości w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Przecież nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, system ten niezwykle szybko zakorzenił się w sztuce świątecznej i trzymajmy okazję, że nieprędko przeminie.