Uklad optyczny oka stanowia

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez organizm optyczny. Mikroskopy montują się głównie z zespołu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie stosowane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy polecane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Oraz w powierzchni chemii i fizyki mikroskopy kierowane są przynajmniej w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w programie optycznym (niekiedy wymienia się je dopiero mikroskopami świetlnymi), bywają też grane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z dziedzin ścisłych. Badany obiekt widziany jest dokładnie przez okular albo na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest wskazana przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, jednak we tych mikroskopach optycznych można uzyskać powiększenia ponad tysiąckrotne.